Ogród – piękne i zadbane miejsce

Ogród – piękne i zadbane miejsce

Rozpoczęcie planowania ogrodu od zera, niezależnie od tego, czy jest to mały ogród w mieście, czy rozległy ogród na przedmieściach lub na wsi może być trudnym zadaniem. Radość z ogrodu polega na tym, że można go obserwować przez wiele lat, dlatego uważamy, że najlepiej trzymać się prostego, klasycznego projektu. Oto kilka ważnych rzeczy które należy wziąć pod uwagę.

Najważniejszy jest projekt ogrodu

Nim przejdziesz do budowy ogrodu to usiądź i w spokoju zastanów się, jak zamierzasz korzystać z niego. Jakie rozwiązanie przydadzą ci się. Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest część ogrodu gdzie będzie wypoczywał i relaksował się. To musi być miejsce z kilkoma ładnymi krzesłami i stolikiem ogrodowym. Najlepiej, aby znajdowały się one w pobliżu domu i, jeśli to możliwe od mocno nasłonecznionej strony. Możesz potrzebować miejsca na niektóre codzienne rzeczy, takie jak schowek na szpargały. Chcesz ogród warzywny? A co z przestrzenią dla twoich dzieci? Każdy rodzaj ogrodu będzie wymagał miejsca na kompostownik. Jeśli kupisz nowy sprzęt np. w elektronarzędzia Białystok to będziesz potrzebował odpowiedniej szopy na nie. W miejskim ogrodzie będziesz musiał wybrać, gdzie chcesz usiąść po powrocie z pracy do domu i czy będziesz mieć ogród pełen roślin, czy prostszy ogród z elementami takimi jak piękna ścieżka, oczko wodne i piękny płot lub murek.

Zdecyduj się na styl ogrodu

Ogród angielski to symetria i równowaga oraz geometryczne kształty. Drzewka i krzewy przycięte to geometrycznych wzorów. Wyjątkiem będą tylko duże drzewa jak graby czy lipy. Im pozwól rosnąć naturalnie. Wszystkie wyznaczone ścieżki, trawniki i oczka wodne również mają geometryczne kształty. Ogród francuski jest dziki i luźny. Projektując go unikaj prostych linii i powtarzających się kształtów. Tam gdzie to możliwe wykorzystuj materiały naturalne, a obszary trawiaste utrzymuj nieco dłuższe. W tego typu ogrodach ścieżki biegną zwykle przez ogród między luźno rosnącymi roślinami. Tworząc ścieżki rób wiele zakrętów i meandrów. To również miejsce na posadzenie pnączy i dzikich róż. Przygotowując się do prac w ogrodzie nie zapomnij o bezpieczeństwie. Przydadzą ci się: odzież ochronna, taśmy ostrzegawcze tesa, rękawice robocze i buty z grubą podeszwą.

Ścieżki ogrodowe – miejsce na przyjemne spacery

Ważne jest, aby przyjrzeć się swojemu domowi i zdecydować, jaki kolor kamienia lub żwiru będzie najbardziej do niego pasował, a następnie trzymać się maksymalnie trzech różnych elementów. Na przykład wybierz żwir, kamień i cegłę lub żwir, metal i drewno. W wyborze odpowiedniego materiału pomoże hurtownia kamienia. Ciekawym wyborem są również ścieżki trawiaste. Zastanów się nad stylem swojego ogrodu podczas układania ścieżek.