Remont starego domu - od czego zacząć?

Remont starego domu - od czego zacząć?

Kupno nieruchomości z rynku wtórnego cieszy się od dawna ogromną popularnością. Jednak stare domy często wymagają generalnego remontu. Oznacza to, że powinniśmy skrupulatnie zaplanować wszelkie prace, ale także ustalić odpowiedni budżet. Od czego zatem zacząć remont starego domu? Podpowiadamy!

Kiedy konieczne jest udrożnianie rur?

Remont starego domu to nie tylko wymiana dachu czy malowanie elewacji. Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy domu działają prawidłowo. W starych domach brak regularnej konserwacji kanałów sanitarnych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja może spowodować, że niezbędne będzie udrożnianie rur. Nawarstwiające się osady na ściankach rur mogą powodować zatory spowodowane na przykład resztkami jedzenia, a tym samym nieprzyjemny i uciążliwy zapach. Z czasem mogą także uniemożliwić korzystanie z kanalizacji.

Adaptacja poddasza? Świetny pomysł!

Wiele starych domów posiada niezaadaptowane poddasze. To przestrzeń, którą możemy doskonale wykorzystać na dodatkowe pokoje, jak sypialnia, gabinet czy miejsce rozrywki. Adaptacja poddasza to jednak poważne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko wiele pracy, ale także różnego rodzaju formalności, w tym pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia, w zależności od zaawansowania prac remontowych. Bardzo ważne jest także odpowiednie ocieplenie poddasza Śląsk. Wykorzystuje się do tego między innymi pianę poliuretanową, która posiada doskonałe właściwości ociepleniowe. Ocieplenie pianą pur jest niezwykle szybkie i zachowuje ona swoje właściwości przez minimum 15 lat. Adaptacja poddasza mimo, że wymaga wielu prac, a także środków finansowych może okazać się doskonałym pomysłem, aby powiększyć przestrzeń domu i wykorzystać ją do swoich własnych potrzeb.

Prace remontowe

Remont starego domu wymaga zaplanowania wielu prac remontowych. Konieczne są między innymi prace związane z instalacją wodną oraz wspomnianą wcześniej instalacją kanalizacyjną. Niezbędnym krokiem jest także wymiana okien, a w większości przypadków także wymiana bądź naprawa dachu. To podstawowe elementy domu, na których nie warto oszczędzać. Dzięki temu nasz dom będzie w idealnym stanie przez wiele lat. Remont starego domu oznacza także zmiany w środku. Niezbędne może okazać się wyburzenie ścian, aby zmienić układ pomieszczeń na taki, który odpowiada naszym potrzebom. Zazwyczaj wymienia się także parapety wewnętrze. Podczas tak zaawansowanych prac remontowych możliwe jest także zainstalowanie ogrzewanie podłogowego, które jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem.